Podcast z serii: Sieci komputerowe

Sieci komputerowe (#4) Warstwa transportowa

MP3

Warstwa transportowa i stosowane w niej protokoły TCP i UDP, to bardzo ważny element w procesie komunikacji. Do najważniejszych zadań tej warstwy zaliczyć należy: nawiązanie i obsługa połączeń (sesji) pomiędzy hostami, śledzenie połączeń pomiędzy hostami, podział danych na mniejsze fragmenty, identyfikowanie poszczególnych aplikacji, kontrola przepływu danych, retransmisja w przypadku utraty danych.

Śledzenie połączeń, czyli konwersacji pomiędzy hostami daje możliwość przesyłania i odbierania danych przez wiele aplikacji jednocześnie. Na jednym komputerze możemy przeglądać pocztę, korzystać z bankowości elektronicznej czy komunikować się ze znajomymi. Obecnie jest to dla nas naturalne, właściwie to trudno sobie wyobrazić sytuację, w której nie mielibyśmy takiej możliwości, ale warto przy tym pamiętać, że możliwe między innymi dzięki warstwie transportowej. Na możliwość ciągłego korzystania z wielu usług jednocześnie składa się również segmentacja danych, czyli dzielenie ich na mniejsze fragmenty. Umożliwia to sprawniejszą komunikacje, gdyż nie przesyła się jednocześnie dużej ilości danych.

Wersja w YouTube

Pliki do odcinka i linki

Obudowa dydaktyczna i testyPasja informatykiForum dyskusyjneMiroslawZelent.plEgzamin-E13.plTrenażer egzaminu zawodowegoWspółpraca reklamowaFAQDonatePatroniteFacebookGoogle+iTunesYouTubeHarmonogram publikacjiLista Patronów

Podobne odcinki

Scroll to top