Podcast z serii: Sieci komputerowe

Sieci komputerowe (#6) Warstwa łącza danych, Ethernet, ARP

MP3

W ostatnim odcinku serii omówiliśmy sobie działanie i funkcje warstwy sieciowej modelu OSI, poznaliśmy też najpopularniejsze protokoły działające w tej warstwie. Przyszedł zatem czas abyście dowiedzieli się jakie działania wykonuje kolejna warstwa modelu – warstwa łącza danych, określająca w jaki sposób dane z warstw wyższych przekazywane są do nośnika, czyli do medium transmisyjnego, mówiąc wprost jak dane trafiają do kabla sieciowego. Odcinek uzupełniony został o wyjaśnienie czym jest protokół ARP, a także o charakterystykę najpopularniejszego chyba obecnie standardu sieciowego jakim jest Ethernet.

Główną i zasadniczą rolą warstwy łącza danych jest zapewnienie warstwom górnym dostępu do medium transmisyjnego. Dane, które wędrują w dół stosu, przechodząc przez poszczególne warstwy, muszą w pewnym momencie, w jakiś sposób zostać dostarczone do nośnika danych, dzięki, któremu dotrą do celu czyli hosta odbierającego dane. W jaki sposób się to odbywa? Tego dowiedziecie się z dzisiejszego odcinka.

Wersja w YouTube

Pliki do odcinka i linki

Obudowa dydaktyczna i testyPasja informatykiForum dyskusyjneMiroslawZelent.plEgzamin-E13.plTrenażer egzaminu zawodowegoWspółpraca reklamowaFAQDonatePatroniteFacebookGoogle+iTunesYouTubeHarmonogram publikacjiLista Patronów

Podobne odcinki

Scroll to top