Podcast z serii: Wojownik - Poeta

Wojownik – Poeta (#6) Dopamina – część 1

MP3

Dziś w podcaście opowiemy o tym, co każdy z nas powinien koniecznie wiedzieć o dopaminie. Z tych przemyśleń powinniśmy wyjść silniejsi, bardziej świadomi siebie. Będzie to długa produkcja – umyślnie zrealizowana jako dwuczęściowa. Co to jest dopamina? Najprościej mówiąc to… związek chemiczny. Należy do grupy tzw. katecholamin wydzielanych w organizmie człowieka, których prekursorem jest aminokwas o nazwie tyrozyna. Podobnie jak adrenalinę i noradrenalinę, dopaminę produkujemy głównie w nadnerczach. Pełni ona funkcję neuroprzekaźnika, który zresztą stale krąży w naszej krwi, związany w komórkach osocza. Dopamina ma bezpośredni wpływ na ciśnienie tętnicze, poziom emocjonalnego pobudzenia, napięcie mięśni. Nas jednak najbardziej dziś zaś interesuje wpływ tej substancji na układ endokrynny i centralny układ nerwowy, a w szczególności, oczywiście na nasz mózg.

Wersja w YouTube

Muzyka z odcinka

Aether – Bloom (użyto za zgodą artysty). Please, follow this awesome artist, ge totally deserves it! Check his SoundClound and Facebook profiles.

Dzisiejszy podcast został dla nas zasponsorowany przez firmę NordVPN (potentata na rynku dostawców usługi VPN). Sponsor odcinka przygotował specjalną ofertę dla naszych widzów: nordvpn.com/pasjainformatyki Otrzymamy 70% zniżki na 2-letnią usługę VPN, zaś z kuponem: pasjainformatyki dodatkowy miesiąc gratis oraz promocja na 9-te urodziny NordVPN – losowy prezent: 1 miesiąc, 1 rok lub 2 lata dodatkowej, darmowej subskrypcji.

NordVPN

Linki

Harmonogram publikacjiPasja informatykiForum dyskusyjneBlog miroslawzelent.plEgzamin-E13.plTrenażer egzaminu zawodowegoWspółpraca reklamowaCzęsto zadawane pytaniaWsparcie kanału i witrynProfil PatroniteFanpage na FacebookuProfil Google+Podcast w iTunesKanał YouTubeLista Patronów

Podobne odcinki

Scroll to top